Rider Kawasaki pe podium la Idaho

2 April 2018

Centrul Ford Idaho din Nampa a fost gazda primei runde a Cupei 2018 AMA Arenacross Race. Pentru pilotul concurent Monster Energy Kawasaki, Jacob Hayes, runda de la sfarsitul lunii martie a fost una plina de rezultate care l-au propulsat direct pe podium. Avand drept partenera motocicleta Kawasaki KX250F, Hayes a obtinut al doilea loc in clasament, iar nativul din Idaho Ryan Breece a adaugat in palmares prima victorie la clasa 250AX (locul 3 pe podium) si a doua victorie consecutiva la clasa AX Lites West Coast.     Aparatorul titlului, tot un rider din echipa Babbitt/Monster Energy/Kawasaki, Gavin Faith a avut de partea sa punctajul cel mai mare, insa nu a putut concura din cauza incidentului survenit cand s-a prabusit in sesiunea de pregatiri. Hayes a pus multa presiune pe lider pana spre mijlocul cursei, fapt ce l-a ajutat sa se mentina de-a lungul intregului raliu. Cat despre Ryan Breece, acesta a declarat ca este „socat in urma rezultatului. Nu pot multumi indeajuns celor care mi-au fost aproape. Am avut starturi bune.” La clasa AX Lites West Coast, Breece a condus motocicleta sa KX250F catre a doua victorie consecutiva conducand in fiecare tur, in vreme ce coechipierul Isaac Teasdale a terminat pe locul 2. Celalalt rider Kawasaki, Preston Taylor s-a calificat pe locul 3.     Rezultate 250AX Class

1. Chris Blose (2-1)
  2. Jacob Hayes (1-2)
  3. Ryan Breece (4-3)

Rezultate AX Lites West Coast Class 1.Ryan Breece 2.Isaac Teasdale 3.Preston Taylor

Te-ar putea interesa si:

Echipa Kawasaki participa in Campionatul Mondial de Enduro

A fost un inceput ploios pentru sezonul Campionatului Mondial de Enduro 2024 in weekendul din 6 si 7 aprilie la Fafe, Portugalia. Dupa cativa ani de absenta in aceasta clasa de curse, Kawasaki a participat la o cursa EnduroGP, iar echipa MGR Racing s...